En
تاریخ : دوشنبه 13 ارديبهشت 1400
کد 27873

١٦ هزار و ٥٠٠ هکتار مزارع شهرستان ری علیه آفت سن گندم سمپاشی شد

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ری با توجه به اهمیت مبارزه با سن گندم در افزایش تولید، گفت: ١٦ هزار و ٥٠٠ هکتار از مزارع گندم این شهرستان تاکنون علیه آفت سن گندم سمپاشی شده‌است.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری ویژه شهرستان ری، جبرئیل برادری مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ری اظهار داشت: مبارزه با سن گندم از اوایل اردیبهشت ماه آغاز شده است و تا اوایل خرداد ماه نیز ادامه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه امسال برای اولین بار ٥٠٠ هکتار از اراضی شهرستان ری توسط پهباد برعلیه سن گنده سمپاشی شدند، افزود: ۲۷ کارشناس بخش خصوصی و دولتی در قالب ۲ کلینیک به همراه کشاورزان وظیفه پایش، سمپاشی و مبارزه با مادر سن گندم را در ۱۱ هزار و ۵۰۰ هکتار از مزارع گندم و هفت هزار و ۸۰۰ هکتار از مزارع جو شهرستان ری بر عهده دارند.

برادری تاکید کرد: مبارزه با سن گندم اگر به خوبی انجام نشود موجب کاهش کیفیت و عدم خاصیت نانوایی گندم می شود.

این مسئول یادآور شد: همکاری کشاورزان در خصوص عمل به توصیه کارشناسان در استفاده از قارچ کش ها به ویژه در مزارع گندم قبل از ظهور آثار بیماری سن و زنگ گندم تا حد زیادی می تواند از بروز خسارات احتمالی جلوگیری کند و زمینه افزایش عملکرد کشاروزان را به دنبال داشته باشد.

وی ادامه داد: کشاورزان باید به صورت جمعی و با همکاری یکدیگر اقدام به مبارزه با آفت سن غلات کنند چرا که این آفت در صورت مهار نشدن به وسیله همه کشاورزان می تواند به سرعت در مزارعی که حتی آفت زدایی شده اند نیز انتشار یابد.

این مسئول با بیان اینکه شهرستان ری رتبه اول تولید گندم و رتبه دوم تولید جو استان تهران را دارد تصریح کرد: امسال خرید تضمینی گندم سالم و بدون سن زدگی در دستور کار دولت است از همین جهت کشاورزان شهرستان ری باید در جهت ارتقای کیفیت گندم و جو مزارع خود همکاری لازم را با کارشناسان جهاد کشاورزی داشته باشند.

  • نوشته شده
  • در دوشنبه 13 ارديبهشت 1400
  • توسط روابط عمومی فرمانداری ری
  • تعداد بازدید 1