En
تاریخ : يکشنبه 13 بهمن 1398
کد 21444

رونمایی از مجموعه شعر «قهوه را نیم خورده باقی گذاشت» در شهرری

آیین رونمایی از مجموعه شعر «قهوه را نیم خورده باقی گذاشت» اثر «رضا عبداللهی»، همزمان با آغاز دهه مبارک فجر در شهرری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ری، «سید حسن صفوی» رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ری در این مراسم ضمن تبریک فرارسیدن دهه مبارک فجر، اظهار داشت: سهم شعر در پاسداری و نگاهبانى  از زبان پرارج پارسى در آسمان ادب و عرفان اين سرزمين بسيار زياد و چشمگير بوده است. شعر، يار ديرين و دلبر شيرين مردم اين مرز و بوم است و طى قرون و اعصار با روح و جان ما درآميخته است.
وی افزود: استاد رضا عبداللهی با پرورش شاگردان زیادی در حوزه ادبیات و سرایش اشعار زیبایی که برخی از آنان در قالب سرود ماندگار شده است، سهم مهمی در ادبیات این مرز و بوم دارد.
رضا عبداللهی، شاعر، ترانه‌سرا و محقق ادبی نیز در این مراسم در خصوص مجموعه شعر تازه خود گفت: شعرهای این مجموعه مربوط به سال‌های 95 تا 98 است و این مجموعه از 29 غزل و 18 دوبیتی تشکیل شده است که اکثر شعرها فضای عاطفی دارند.
وی افزود: در این مجموعه برای بیان دغدغه‌های عاطفی از نماد‌های طبیعت مثل صبح، آسمان، باران، برف، کوچه، خیابان، رعد برق، آتش، ابر و ... بسیار استفاده شده است.
در ادامه کامران شرفشاهی و کاظم جیرودی از شاعران و محققان ادبی به بیان ویژگی های اشعار رضا عبداللهی پرداختند.
گفتنی است، از این شاعر علاوه بر مجموعه شعرهای متفاوت پنج تصحیح و مقابله و مقدمه دیوان «والی اصفهانی»، «میرزا ابوالحسن فراهانی»، «شفیعی شیرازی»، «صبوری تبریزی» و «حسرت همدانی» منتشر شده است. «پژوهشی پیرامون زحاف رایج در شعر فارسی» نیز از دیگر آثار اوست. از این شاعر و ترانه‌سرا بیش از 300 ترانه اجرا شده است که مطرح‌ترین آن ترانه «یاد تو در دل من طوفان به پا می‌کنه» است که در دهه 70 با صدای بیژن خاوری منتشر شد.
آیین رونمایی از مجموعه شعر «قهوه را نیم خورده باقی گذاشت» به همت انجمن ادبی ارگ ری و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ری با اجرای  مهدی میرآقایی، 12 بهمن ماه در مجتمع فرهنگی شیخ ابوالفتوح رازی شهرری برگزار شد.
 
  • نوشته شده
  • در يکشنبه 13 بهمن 1398
  • توسط فرهنگ و ارشاد
  • تعداد بازدید 11