En
تاریخ : شنبه 16 تير 1397
کد 15065

مدیریت شهری ری باید مستقل شود

فرماندار ویژه شهرستان ری با اشاره به اینکه درآمدهای حاصل از این شهرستان صرف توسعه کلانشهر تهران می شود، گفت: در صورتی ری به توسعه همه جانبه می رسد که مستقل از تهران مدیریت شود.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری ویژه شهرستان ری به نقل از ایرنا، هدایت الله جمالی پور روز چهارشنبه در سلسله نشست های گردشگری که در شهرداری منطقه 20 تهران برگزار شد، افزود: امروز بخش عظیمی از درآمد کلان کشورها از محل جذب صنعت گردشگری تامین می شود، اما شهرری به واسطه وجود قدمت تاریخی و مذهبی از این درآمدها محروم است.
وی با بیان اینکه ظرفیت ری به لحاظ تاریخی، مذهبی، صنعتی، کشاورزی و درآمدی از بسیاری استان های کشور بالاتر است ،عنوان کرد: پیکره این شهرستان از درون به خاطر همجواری با کلانشهر تهران و در حاشیه ماندن بیمار است.
وی افزود: علل بیماری شهرری توجه ویژه مسئولان به پایتخت و غافل شدن از این شهر تاریخی است.
وی با اشاره به اینکه تهران هویت تاریخی ری را به حاشیه کشانده است، اظهار داشت: اعضای شورای اسلامی تهران، ری، تجریش ومسئولان دولت باید توجه ویژه به این شهر داشته باشند.
وی ادامه داد: قابل قبول نیست که شهر تهران از غرب تا کرج توسعه پیدا کند ولی شهرری همچنان در مشکلات عدیده خود فرو رفته باشد.
وی با اشاره به اینکه برای اولین بار است که اعضای شورای تهران، ری و تجریش در جلسات شورای شهرستان ری حضور فعال دارند، تصریح کرد: مدیریت شهری ری باید توسط اعضای شورای اسلامی تعیین تکلیف و روشن شود تا این شهر نیز به توسعه برسد.
وی یادآور شد: توسعه شهرهای ورامین و اسلامشهر که روزی بخش هایی از شهرستان ری محسوب می شدند، فقط به واسطه مستقل بودن مدیریت شهری و شهرداری اتفاق افتاده است.
مدیریت شهری ری توسط شهرداری منطقه 20 تهران اداره می شود و دارای پنج ناحیه داخل محدوده و 2 ناحیه خارج محدوده و 21 محله است.
وی ادامه داد: برای حل معضلات شهری، اجتماعی و فرهنگی و همچنین رفع دغدغه های مردم باید وضعیت مدیریت شهری ری روشن شود.
وی با بیان اینکه شهرری از لحاظ درآمدی وضعیت مطلوبی دارد، اضافه کرد: متاسفانه درآمدهای حاصل از این شهر صرف توسعه تهران می شود و بخش کمی از آن در این شهر هزینه می شود.
وی گفت: تدوین طرح مستقل توسعه شهرری موجب حفظ آثار تاریخی و باستانی این شهر می شود و بسیاری از مشکلات موجود را حل می کند.
** کتاب جامع گردشگری ری باید تالیف شود
شهردار منطقه 20 نیز در ادامه این نشست با بیان اینکه کتاب جامع گردشگری ری باید تالیف شود، گفت: این مهم با همکاری میراث فرهنگی و سایر دستگاه های ذیربط باید تالیف شود.
سید احمد صفوی عنوان کرد: تمامی دستگاه ها باید در حد توان خود به صورت عملی وارد صحنه شوند تا شاهد تحولی در عرصه گردشگری شهرری باشیم.
وی ادامه داد: این منطقه به سبب دارا بودن بقاع متبرکه و به ویژه حرم مطهر عبدالعظیم (ع)، شیخ صدوق، شیخ کلینی، اماکن متنوع تاریخی و آثار باستانی نظیر برج طغرل، آتشکده ری و چشمه علی ظرفیت های فوق العاده ای برای گردشگری تاریخی و طبیعت گردی دارد.
وی عنوان کرد: برنامه ریزی مناسب برای آشنایی شهروندان تهرانی و سایر هموطنان برای بازدید از مقاصد گردشگری ری باید به صورت دقیق و مدون اجرا شود تا شاهد جذب گردشگر در ری باشیم.
سلسله نشست های گردشگری با موضوع گردشگری در آینه ری امروز چهارشنبه با حضور برخی از اعضای شورای شهر تهران، شهرداران مناطق ١٢، ١٦، ١٨ و ٢٩ ، مدیران میراث فرهنگی استان و مسئولان شهرری برگزار شد.
 
  • نوشته شده
  • در شنبه 16 تير 1397
  • توسط روابط عمومی فرمانداری ری
  • تعداد بازدید 36