En
تاریخ : سه شنبه 19 دي 1396
کد 13679

یکی از اماکن و معابر شهرری به نام قیام هجده دی نامگذاری می شود

هدایت الله جمالی پور فرماندار ویژه شهرستان ری در میزگرد تخصصی ویژه سالروز قیام مردم شهرری در 18 دیماه سال 57 با بیان اینکه شهرری یکی از شهرهای مهم و نقطه عطفی در تاریخ ایران است و در همه ادوار مورد توجه بزرگان و نخبگان بوده است، گفت: در طول هزاران سال گذشته بسیاری از حرکت های مهم سیاسی تاریخی و اعتقادی در ری صورت گرفته و در تاریخ جهان اثرگذار بوده و ۱۸ دی نیز یکی از حرکاتی است که در انقلاب اسلامی اثرگذار بوده ولی مظلوم واقع شده است.

فرماندار ویژه شهرستان ری در ادامه افزود: شهرری قبل از انقلاب یک پایگاه مهم تحولات و ساماندهی نیرو علیه رژیم بود که در ۱۸دی با بیانیه جامعه روحانیون مبارز و اعلام عزای عمومی، مردم در شهرری به خیابانها می آیند و در این حرکت  چهار شهید تقدیم انقلاب می شود.

وی با بیان اینکه حرکت تاریخی ۱۸دی روند پیروزی انقلاب را سرعت بخشید، ادامه داد: متاسفانه این حرکت تاریخی خیلی در مجامع مورد توجه قرار نگرفته که به دلیل مظلومیت مردم ری است.

جمالی پور تصریح کرد:  از وقتی  تهران به عنوان پایتخت انتخاب می شود به مرور جایگاه شهرری که یکی از مراکز مهم سیاسی و اجتماعی بود تضعیف می شود تا گستره تهران روی ری را می گیرد و حرکت های ری را تحت تاثیر قرار می دهد و حرکت ۱۸دی نیز به دلیل سیطره تهران بر ری فراموش شده است.

معاون استاندار تهران با اشاره به حرکت میرزا رضای کرمانی و تحصن علما در حرم حضرت عبدالعظیم(ع) گفت:  ری همواره مرکز فعالیت های تاثیرگذار بوده است و باید تلاش کنیم این قیام به عنوان نماد انقلابی مردم ری در کنار سایر فعالیت ها به عنوان یک حرکت تاریخ ساز مورد توجه واقع بشود.

فرماندار ری بیان کرد: امسال مراسم بزرگداشت شهدای ۱۸دی، با یک ابتکار جدیدی برگزار می شود و با پیشنهاد بنیاد شهید و سایر مسئولان قرار است یادواره ۲۷۰۰شهید دفاع مقدس ری و ۴شهید هجده دی همزمان برگزار شود بلکه با این مراسم گرامیداشت، این حرکت وسیع تر و ماندگار تر شود.

جمالی پور برای نامگذاری یکی از اماکن و معابر شهرری به نام قیام  هجده دی قول مساعد داد.

  • نوشته شده
  • در سه شنبه 19 دي 1396
  • ساعت 16
  • توسط روابط عمومی فرمانداری ری
  • تعداد بازدید 51
نظرات شما
captcha refresh