En
تاریخ : سه شنبه 19 دي 1396
کد 13678

در شورای اسلامی شهرستان ری مطرح شد:

شورای شهر تهران برای ری شهردار مستقل انتخاب کند

در ششمین جلسه شورای اسلامی شهرستان ری با تشریح فرصت ها و چالش های توسعه شهرستان بر جدایی ری از تهران تاکید شد.
ششمین جلسه شورای اسلامی شهرستان ری به ریاست حسن خلیل آبادی و با حضور هدایت الله جمالی پور فرماندار شهرستان ری با دستور «ارائه پیشنهادات اعضا برای بهبود فعالیت این شورا» برگزارشد.
خلیل آبادی در ابتدای جلسه ضمن خیر مقدم با گرامیداشت یاد شهدای قیام ۱۸دی مردم شهرری اظهار داشت: امروز سالروز حرکت انقلابی بزرگی است که در ۱۸دی ماه ۱۳۵۷ در شهرری شکل گرفت و در این قیام چهار تن از همشهریان عزیزمان به شهادت رسیدند.
وی گفت: ۱۷دی سالروز درگذشت جهان پهلوان تختی بود مراسم بزرگداشت این الگوی اخلاق و جوانمردی امسال باشکوهتر از سالهای گذشته در آرامستان ابن بابویه در جوار مزار این ورزشکار محبوب برگزار شد.
عضو شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش افزود: همچنین ۱۹ دی ماه سالگرد رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی است کسی که مرد روزهای بحران و سازندگی بود و از یاران نزدیک حضرت امام(ره) بود که در کنار یار دیرین خود آرام گرفت نام و یادش را گرامی می‌داریم.
* تشریح فرصت‌ها و چالش‌های شهرستان ری
هدایت‌ الله جمالی‌پور، فرماندار ویژه شهرستان ری نیز در این جلسه گزارشی از فرصت‌ها و چالش‌های توسعه شهرستان ری ارائه داد و گفت: همدلی و هم‌زبانی که امروز در شورای شهرستان شاهد آن هستیم یقیناً تاثیر خوبی برای مردم دارد و با این همکاری مشکلاتی که از گذشته برای به ارث رسیده رفع خواهد شد.
وی با بیان اینکه شهرری با همه جایگاه و منزلتی که دارد مظلوم ترین شهر استان و حتی ابران است، تصریح کرد: هزاران معضل درون ری نهفته است. به اسمش نگاه می کنیم افتخار، بزرگی، عزت و شوکت ولی در صحنه عمل محرومیت و مظلومیت آن را می بینیم.
جمالی پور ادامه داد: از زمانی که آقا محمدخان قاجار تهران را به عنوان پایتخت انتخاب کرد، شوکت ری از بین رفت. امروز ری در هزاران مشکل محصور شده است که ثمره بزرگ شدن تهران است.
وی با اشاره به نام شورای شهر تهران بیان کرد: از شورای پنجم انتظار داشتیم که نام ری را به شورای اسلامی شهر تهران اضافه کنند ولی با مخالفت روبرو شدیم.
فرماندار ری با اشاره به انواع آسیب های شهرری تصریح کرد: مردم ری بسیار صبور هستند و گرفتاری های مختلفی را تحمل کرده اند.
وی ادامه داد: خیابان فدائیان اسلام ۶۰سال است که در طرح توسعه است ده ها خیابان در تهران درست شد ولی به شهرری توجهی نشده است. در یک کوچه ۶متری یک ساختمان ۷طبقه ساخته شده است که مشکلات زیادی بوجود می آورد.
جمالی پور با بیان اینکه ترافیک و خیابان کشی شهرری مشکل دارد، افزود: مردم بخواهند از ضلع جنوبی حرم به ضلع شمالی بیایند واقع سخت است و همچنین نمای شهری نیز نامناسب است.
فرماندار ری با بیان اینکه شهرری یک طرح جامع و مشخص ندارد، گفت: اگر شهرداری ری مستقل باشد می توانیم طرح جامع ارائه دهیم.
وی با بیان اینکه شهرری مکان تفریحی و ورزشی ندارد، افزود: خانواده های شهرری در روزهای تعطیل مجبور هستند به مراکز تفریحی در شمال تهران بروند که به دلیل اختلاف طبقاتی و فرهنگی شمال و جنوب تهران، جوانان دچار بحران هویت می شوند و اگر در منطقه خود در کنار افراد هم طبقه خود تفریح کنند بهتر خواهد بود.
جمالی پور با تاکید بر  توسعه حوزه جنوب تهران تصریح کرد: باقرشهر ظرفیت فرهنگی، ورزشی، شهری و ترافیکی بهتری از ری دارد ولی در ری به دلیل نبود شهرداری با معضلات جدی مواجه هستیم.
وی با بیان اینکه در تقسیمات کشوری ری به عنوان شهرستان لحاظ شده است، گفت:  تا قبل از سال ۵۲، ری شهرداری مستقل داشته است و لذا اگر شورای شهر تهران برای ری، شهردار مستقل تعیین کنند، در مدیریت و ساخت شهر می توانیم با دقت و توجه بیشتری عمل کنیم.
فرماندار ری با بیان اینکه ری بزرگترین ظرفیت اقتصادی ایران را دارد، بیان داشت: بالاترین درآمد مالیاتی کشور متعلق به شهرستان ری است، اگر ری مستقل شود بزرگترین پایگاه گردشگری ایران می شود.
*ری نیازمند برندسازی است / شهرری باید مستقل شود
ناهید خداکرمی عضو شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش در ادامه اظهار داشت: باید در شهرری برند سازی شود تا استقلالش را بدست آورد.
وی با تاکید براینکه ری باید مستقل شود، افزود: بهتر است به جای بیان معضلات و مشکلات، ظرفیت ها و نقاط مثبت ری را بزرگ کنیم تا بتوان از این پتانسیل برای استقلال ری استفاده کنیم.
عضو شورای شهرستان ری بیان کرد: به جای اینکه بخواهیم نام ری را به اسم شورای تهران اضافه کنیم، بهتر است به دنبال جدایی ری باشیم که در این صورت ری می تواند مرکز تجارت اقتصادی منطقه باشد.
خداکرمی در پایان درخصوص آلوده بودن آب و خاک ری گفت: طبق آزمایشهای انجام شده از پسابها و خاک ری مشخص شد آلودگی که عنوان می شد در نتیجه آزمایش مشاهده نشده است.
 
  • نوشته شده
  • در سه شنبه 19 دي 1396
  • ساعت 15
  • توسط روابط عمومی فرمانداری ری
  • تعداد بازدید 57
نظرات شما
captcha refresh